Ledviny jsou životně důležitým orgánem s mnoha funkcemi, které ovlivňují fungování celého organismu. Ledvina je párový orgán, uložený podél páteře na přechodu jejího hrudního a bederního úseku. Má fazolovitý tvar, měří asi 10 – 12 cm. Je tvořena parenchymem (pro funkci zásadní část, která obsahuje ledvinná klubíčka a kanálky) a ledvinnou pánvičkou, kde se sbírá vytvořená moč. Ledvinná klubíčka – glomeruly – jsou tvořena shlukem drobných cév, tvoří se v nich prvotní moč. Ta obsahuje nadbytečnou vodu, soli, odpadní látky vzniklé při látkové přeměně v organismu, ale i např. léky či toxické látky. V kanálcích (tubulech) se některé látky a voda vstřebávají zpět do organismu a prvotní moč se upravuje na definitivní moč, která se pak vylučuje z těla (1 – 3 l za den).

Funkce ledvin:
– Vylučování nadbytečné vody, nepotřebných látek, očišťování krve od zplodin metabolismu, některých léků, hormonů, toxinů…
– Udržování správného vnitřního prostředí těla – správné hladiny sodíku, draslíku, vápníku, fosforu, správná kyselost krve apod.
– Krvetvorba – v ledvinách se tvoří hormon erytropoetin, který je nutný k tvorbě červených krvinek v kostní dřeni. Proto při snížené funkci ledvin dochází často k jeho nedostatku a tím i k chudokrevnosti. Erytropoetin je pak nutno do těla dodávat injekčně podobně jako inzulin u cukrovky.
– Řízení krevního tlaku – onemocnění ledvin bývají proto pravidelně provázena rozvojem vysokého krevního tlaku.
– Aktivace vitaminu D. Vitamin D se tvoří v kůži, ale pro svou funkci musí být ještě aktivován v játrech a v ledvinách. Je nezbytný pro vstřebávání vápníku a fosforu ve střevě a pro správnou tvorbu kostí. Má i řadu dalších příznivých účinků, např. na srdce a cévy, imunitu aj. Při snížené funkci ledvin dochází k jeho nedostatku a musí být dodáván.